ludzie i miejsce

co się dzieje?

projekty

polecamy

kontakt

localnews

dołącz do nas na facebooku


więcej 
Warning: Illegal string offset 'wday' in /teksty/imprezy.php on line 33

Free Accordions (koncert)07.10.2010 (czwartek)
godz. 20:00

Free Accordions – trio akordeonowe założone w 2010 roku z inicjatywy trójki przyjaciół studiujących na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie: Piotra Tomali, Martyny Chojnackiej i Mikołaja Stolarskiego, którzy są jednymi z najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia w Polsce.

Free Accordions prezentuje ogromne możliwości barwowe i techniczne akordeonu, jego nieobliczalne i piękne brzmienie, niezwykłe efekty sonorystyczne oraz zapewnia niespotykany, trzymający w napięciu klimat koncertu.

Repertuar Free Accordions jest bardzo bogaty: od baroku , aż do muzyki współ czesnej (G.F Haendel, W. Zolotariow, L. Pihlajamma, A. Krzanowski). Trio niejednokrotnie podejmowało współpracę z młodymi kompozytorami takimi jak Ignacy Zalewski, ukazując nowe oblicze akordeonu.

W marcu 2010 roku zespół wszedł do studia nagraniowego, by zarejestrować kilka utworów świadczących o wysokim poziomie artystycznym tria.

Osiągnięcia:
I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej w Solcu – Zdroju (18–20. 06. 2010)
wyróżnienie na XVI Międzynarodowych Spotkaniach Muzyki Akordeonowej w Sanoku (21-24.04.2010)
wyróżnienie na XVI Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Od solisty do orkiestry” w Mławie
(17-20.02.2010.)


Piotr Tomala

urodził się 12 czerwca 1990 roku. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Końskich, a następnie kontynuował ją w Państwowej Szkole Muzycznej im. L. Różyckiego w Kielcach (klasa akordeonu prof. Jerzego Mądrawskiego). Aktualnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa akordeonu prof. Jerzego Łukasiewicza). Piotr nieustannie bierze udział w różnego rodzaju, festiwalach, konkursach i przeglądach muzycznych oraz koncertuje w Polsce i za granicą (Niemcy, Finlandia, Ukraina). Na swoim koncie na wiele nagród artystycznych, m.in.: I miejsce na IV Festiwalu Muzyki Akordeonowej im. Ryszarda Malickiego w Puławach (06.04.2002), I miejsce na IX Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Od solisty do orkiestry” w Mławie (23-25.01.2003), I miejsce (najwyższa punktacja podczas konkursu) na Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Klas Akordeonu Szkół Muzycznych II stopnia w Nowym Targu (25.02.2008) , I miejsce oraz Nagroda Specjalna Wójta Gminy Solec – Zdrój na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej w Solecu - Zdróju (4-6.09.2009), wyróżnienie w kategorii zespoły kameralne (z Free Accordions) na XVI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych "Sanok 2010" w Sanoku (21-24.04.2010.), I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej w Solcu – Zdroju (18 – 20.06.2010) z kategorii zespoły jednorodne (z Free Accordions). Jest współzałożycielem tria akordeonowego FREE ACCORDIONS. Współpracował z wieloma cenionymi muzykami, jak: Adrian Maruszczyk, Matthias Philipzen, Sven Rossenbach, Maciej Trifonidis Bielawski, Ray M. Dickaty. Udziela się również w zespole Neoklez, który prezentuje muzykę klezmerską w nowym świetle.

W kwietniu 2008 r. dokonał nagrania własnej kompozycji w obsadzie na akordeon, saksofon i gitarę elektryczną (Trzy Kolory), a w styczniu 2009 r. nagrał materiał z zespołem Skafander Faso. W czerwcu 2010 odbyła się premiera płyty „Trifonidis Downtown Project” z udziałem Piotra.
Od 2006 otrzymuje Stypendium im. Elżbiety Reklewskiej. W grudniu 2009 roku dostał Nagrodę Samorządu Województwa Świętokrzyskiego "Talenty Świętokrzyskie". W Latach 2006 – 2008. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej w Miętnem.

Martyna Chojnacka

urodzona 31.01.1990 we Wrocławiu. Przygodę z muzyka rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie akordeonu, którą ukończyła w 2008 roku. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie adiunkta Klaudiusza Barana. W 2007 została laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2007) . W swoim dorobku artystycznym może nakreślić kilka znaczących wydarzeń, m.in. wyróżnienie na XII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej : "Od solisty do orkiestry”(2006), I miejsce i II miejsce w kategorii zespoły kameralne na Mławskim Festiwalu Akordeonowym „Od solisty do orkiestry”(2006) , I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Od baroku do jazzu” we Wrocławiu (2006), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w kategorii solistów w Daugavpils (Łotwa)(2005) , uczestnictwo w prestiżowych konkursach międzynarodowych w Castelfidardo ( Włochy ) czy Klingenthal ( Niemcy ), koncerty jako gośc w Konserwatorium w Wilnie (Litwa), wyróżnienie w kategorii zespoły kameralne na XVI Spotkaniach Akordeonowych (2010) oraz XVI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Od solisty do orkiestry” (2010) (z Free Accordions), dwa I miejsca na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej w Solcu – Zdroju, w kategoriach: zespoły mieszane i zespoły jednorodne (z Free Accordions) i wiele innych . Jest również stypendystką programu „zDolny Ślązak” przyznaną uchwałą Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień (2006).

Mikołaj Stolarski

jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie akordeonu ad. Klaudiusza Barana. Laureat licznych konkursów makroregionalnych i ogólnopolskich, m.in. laureat Słupeckich Spotkań Muzycznych w latach 2004-08), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym Chełm 2006, laureat II miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym Mława (2009), oraz przejście do półfinału Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego Szczecin 2009, III miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej w Solcu – Zdroju, w kategorii solistów. Mikołaj szczególnie upodobał sobie muzykę kameralną. Na tym polu również odnosił liczne sukcesy m.in. I miejsce w II makroregionalnych spotkaniach zespołów kameralnych w Gdańsku (2007), III miejsce w finale makroregionalnych przesłuchań zespołów kameralnych Warszawa 2009 z zespołem interpretującym tanga Piazzolli. Brał udział w licznych koncertach w kraju i za granicą, m.in. koncert z kwintetem akordeonowym na Węgrzech w Pezc w 2003 roku oraz we czeskiej Karmienie, gdzie również występował z duetem ze skrzypcami. Brał również udział w koncertach w Niemczech z inowrocławskim chórem „Cantu” i zespołem „Schola Cantorum Inowroclaviensis”. Aktualnie jest członkiem dwóch zespołów: tria akordeonowego Free Accordions, z którym zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Od solisty do orkiestry” w Mławie oraz na XVI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2010” (2010) oraz I nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej w Solcu – Zdroju (2010) oraz zespołu „Mumuki”, wykonującym tanga Astora Piazzolli, którego jest współtwórcą.

wstęp wolny
Highslide JS
Free Accordions (koncert) (2010-10-07)
Highslide JS
Free Accordions (koncert) (2010-10-07)
Highslide JS
Free Accordions (koncert) (2010-10-07)
Highslide JS
Free Accordions (koncert) (2010-10-07)
Highslide JS
Free Accordions (koncert) (2010-10-07)


zobacz też:
strona na myspace


więcej na temat projektu


◄◄ pozostałe
Lokal Użytkowy Brzozowa 27/29 Warszawa
dziś, jutro, wkrótce...
archiwum  aktualności