ludzie i miejsce

co się dzieje?

projekty

polecamy

kontakt

localnews

dołącz do nas na facebooku


więcej 
Warning: Illegal string offset 'wday' in /teksty/imprezy.php on line 33

LOKALNE RYTMY
Maćko Korba i Cinemanual - koncert & wizualizacje10.02.2011 (czwartek)
godz. 20:00

MAĆKO KORBA - to niezwykłe połączenie gatunków muzycznych z eksperymentalnym wykorzystaniem liry korbowej. Tradycyjne brzmienie połączone z przetworzonym i preparowanym na żywo dźwiękiem. Projekt wpisuje się we współczesny nurt eksperymentalnej muzyki w konwencji "Minimal Music" Steve Reich'a.

Sfera dźwięków zsynchronizowana jest z powstającym na żywo obrazem "Specjalnych Projekcji Aktywnych - Cinemanual". Obraz generuje się na specjalnie konstruowanej scenografii wypełniającej scenę.

CINEMANUAL - to nie tylko ciekawe dopełnienie koncertu, ale także zachęta do głębszej refleksji nad muzyką. Krzysztof Owczarek swoje projekcje prezentował u boku największych gwiazd polskiej sceny muzycznej (np.: Kinior, Hey, Myslovitz, Kapela ze Wsi Warszawa).

Maćko Korba - to projekt opierający się głównie na brzmieniu liry korbowej oraz szeroko pojętego spojrzenia na tenże instrument. Innymi słowy muzyka eksperymentalna na lirę korbową. Maćko Korba jest dość dynamiczny w swojej estetyce (nowi goście muzycy i nie tylko) ale na pewno odnaleźć można tu echa tradycji lirniczo-dziadowskiej oraz brzmienie i podejście iście cygańskie. Utwory z dawnych czasów m.in. francuskiego baroku także bałkańskie i polskie Mazowsze, Kurpie) łączą się doskonale z przetworzonym czasem preparowanym czy minimalistycznym dźwiękiem. Projekt Maćko Korba został doceniony na festiwalu Nowa Tradycja 2007 w postaci Grand Prix oraz I Nagrody im. Czesława Niemena.
W ramach XIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (2010) Maćko Korba zagrał jako gość Festiwalu z takimi muzykami jak: Pekko Käppi (Finlandia) i Matthias Loibner (Austria). W roku 2010 grupa Maćko Korba reprezentowała Polskie Radio na 31 Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Nadawców w Rudolstadt.

Maciej Cierliński - założyciel Maćko Korby. Gra na lirze korbowej. Współpracował m.in z: Tony Gatlif, Kapela ze Wsi Warszawa, Hey, Village Kollektiv, Masala Sound System, Yerba Mater, Swoją Drogą, Laterna, Zadziordziady, Beltaine, The Reelium, Stara Lipa, Rimead, Slainte!, Eternal Tear, Hans Van Koolwijk, Pekko Käppi, Matthias Loibner.

"To muzyk, który przez długie lata współpracował ze sceną folkową, ale jako Maćko ma nieco inną propozycję dla słuchaczy. Dźwięk swojej, liry przekształca, zmienia i sampluje przepuszczając przez elektroniczne przetworniki, nadając brzmieniu niesamowity wymiar i malując porywające muzyczne pejzaże."
[Maciej Stempurski, Rzeczpospolita 04-02-2010]

Lira Korbowa - bardzo stary instrument sięgający X wieku, budowa i brzmienie tej troistej machiny były inspiracją dla filozofów, malarzy, nawiedzonych i poetów epok od średniowiecza do współczesności. Lira korbowa to "maszyna do generowania dźwięków, hałasów i obrazów" [Pascal Lefeuvre].

"W muzyce tej grupy odnaleźć można echa polskiej tradycji lirniczo-dziadowskiej. Pojawiają się również kompozycje z czasów dawniejszych, m.in.: francuskiego baroku ale także melodie bałkańskie i cygańskie. Maćko Korba to zespół który głęboko sięga także do tradycji polskiej muzyki ludowej. W jego kręgu zainteresowania znajdują się przede wszystkim melodie pochodzące z Mazowsza, szczególnie tańce - mazurki wykonywane przez skrzypków zamieszkujących centralną część Polski. Artyści, w szczególności lider zespołu Maciej Cierliński często łączy tradycję ludową z eksperymentalnym brzmieniem, sięgając po współczesny warsztat środków kompozytorskich (np. minimal music).
Cierliński często podkreśla, że ten współczesny nurt jest mu szczególnie bliski i charakterystyczny w jego muzyce. Oryginalne połączenie różnych gatunków zachęciło do współpracy innych ciekawych twórców. To m.in.: Hans Vankolwijk, konstruktor awangardowych instrumentów(Festiwalu Muzyki Współczesnej Audio Art 2007) oraz Tony Gatlif, reżyser filmów: Vengo, Gadjo Dilo, Transylwania, Latcho Drom. Maciej Cierliński pojawił się także na ostatniej koncertowej płycie polskiej grupy Hey. Zespół Maćko Korba jest laureatem Grand Prix oraz I nagrody im. Czesława Niemena podczas X edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja w roku 2007. W roku 2010 grupa reprezentowała Polskie Radio na 31 Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Nadawców w Rudolstadt." [za: www.polskieradio.pl]

SPECJALNE PROJEKCJE AKTYWNE - CINEMANUAL, autorstwa Krzysztofa Owczarka.
Pod tą nazwą kryją się powstające na żywo wizualizacje analogowe, idealnie zsynchronizowane z muzyką. Artysta doprowadził swoją technikę animacji (stworzoną przez niego w 89 roku), do perfekcji. Na ekranie widzimy obrazy, które przenoszą nas w inne światy - czasem są to liczby, magiczne symbole, różne rodzaje pisma, a często zmieniające się wzory i rysunki. Dominuje jednak abstrakcja, która tworzy wspaniały i magiczny
klimat.

wstęp 15 zł

zobacz też:
www.mackokorba.art.pl
www.myspace.com/mackokorba
www.cinemanual.pl
www.myspace.com/cinemanualprojekcje


więcej na temat projektu


◄◄ pozostałe
Lokal Użytkowy Brzozowa 27/29 Warszawa
dziś, jutro, wkrótce...
archiwum  aktualności