ludzie i miejsce

co się dzieje?

projekty

polecamy

kontakt

localnews

dołącz do nas na facebooku


więcej 
Warning: Illegal string offset 'wday' in /teksty/imprezy.php on line 33

LOKAL NA POWAŻNIE
Leonardo Masi & Massimo Nesi02.12.2011 (piątek)
godz. 20:00

Tym razem w Lokalu na Poważnie zabrzmi koncert bardzo włoski... i odrobinę argentyński, czyli

Leonardo Masi - gitara klasyczna
Massimo Nesi - skrzypce

w programie:

Niccolo' Paganini (1782-1840)
Sonata n. 1 a-moll
Gioacchino Rossini (1792-1868)
La promessa (canzonetta) *
L'invito (bolero)*
Mario Castelnuovo-Tedesco (1895-1968)
Tarantella**
Antonio Bazzini (1818-1897)
Traviata-Fantasie *

(przerwa)

Emanuele Cintura-Torrente (1978-)
Epicedio***
Ganesh Del Vescovo (1959-)
Etiuda n. 2 (sulle percussioni)**
Astor Piazzolla (1921-1992)
Histoire du Tango:
- Bordel 1900
- Cafe 1930
- Nightclub 1960
- Concert d'aujourd'hui


* Transkrypcja: Leonardo Masi
** gitara solo
*** Prawykonanie światowe


Massimo Nesi ukończył z wyróżnieniem wyższe studia muzyczne w Konserwatorium im. Luigiego Cherubiniego we Florencji pod kierunkiem Antonia Abussiego, wielkiego skrzypka rosyjskiego pochodzenia. Przez pięć lat doskonalił swoje umiejętności w Genewie pod okiem Corrada Romana. Następnie poznał wielkiego rosyjskiego profesora Abrahama Sterna u którego uczył się przez rok. W tym okresie wygrywa liczne audycje i konkursy i zaczyna współpracę z wybitnymi orkiestrami kameralnymi, jak np. „I solisti Veneti” czy „I Virtuosi di Roma”. Ponadto jako solista występuje w najważniejszych teatrach europejskich zbierając wszędzie pozytywne recenzje i uznanie publiczności. Gra w orkiestrach symfonicznych oraz zespołach kameralnych. W jego repertuarze znajdują się zarówno utwory muzyki dawnej, jak i współczesna awangarda. Razem z pianistą ponad trzydzieści razy grał muzykę do baletu „Nijinski, reminiscenze di un pazzo” z Carlą Fracci i Gheorghe Iancu w salach takiego kalibru jak „Piccolo Teatro” z Mediolanu. Jako solista grał z orkiestrą nie tylko ważne koncerty barokowe („4 pory roku” Vivaldiego, koncerty Nardiniego, Tartiniego, Locatellego) ale także wszystkie koncerty Mozarta, koncert Beethovena, Pierwszy koncert Prokofiewa, Drugi koncert Paganiniego. Przez 10 lat grał pierwsze skrzypce w Orchestra del Giglio z Lukki, wykonując opery Giacoma Pucciniego w Torre del Lago - rodzinnym mieście kompozytora. Obecnie jest profesorem gry na skrzypcach w Konserwatorium im. G.B. Martiniego w Bolonii. Gra na skrzypcach stworzonych przez Francesco Ruggeri i Ansaldo Poggi.

Leonardo Masi ukończył z wyróżnieniem wyższe studia muzyczne w klasie gitary klasycznej w Conservatorio Luigi Cherubini we Florencji pod kierunkiem Alvara Company’ego (ucznia Andrésa Segovii) i Alfonsa Borghese.
Doskonalił swoje umiejętności pod opieką Ganesha Del Vescovo, a także na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wirtuozów gitary takich jak Pavel Steidl, Aniello Desiderio, Claudio Marcotulli, Luc Vanderborght, Stephen Goss, Magnus Andersson, oraz w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod opieką profesora Marcina Zalewskiego. Odbył także kurs muzyki kameralnej pod opieką Rolanda Russo, jak również uczęszczał na lekcje śpiewu alikwotowego prowadzone przez Roberta Laneriego.
Swoje muzyczne poszukiwania wzbogacił o śpiew harmoniczny (z Robertem Lanerim), nada yogę i rei-ki, doświadczenia, które pomogły mu uzyskać kontrolę energii ukrytych w dźwiękach. Wybór repertuaru, a także miejsca występu, podyktowane są wymogami eskpresywnymi, które muszą współgrać z taką wizją, a nie z mechaniczną wirtuozerią, która jest celem samym w sobie.
W 2004 roku sięgnął po laury w siedmiu konkursach krajowych i międzynarodowych („Città di Padova”, „Nuovi Orizzonti Arezzo”, „Riviera Etrusca”, „Città di Cento”, „Riviera della Versilia”, „Città di Massa”, „Castello della Magione”). W tym samym roku otrzymał stypendium artystyczne w Fundacji „Scuola di Musica” w Fiesole.
Koncertuje w kraju i za granicą jako solista i członek zespołów kameralnych. Występował między innymi w „Teatro del Maggio” we Florencji, Auditorium im. Principe Raimondo w Duino, na Zamku Królewskim i we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie, w Dworku Białoprądnickim w Krakowie i na licznych festiwalach, wśród których można wymienić „Festival Internazionale della Chitarra di Ascoli”, „Festival Internazionale Paganini” w Parmie , „FeFe. Felliniada” i „De Musica” w Warszawie.
W 2006 roku obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Kaberet polski w okresie odwilży” na Wydziale Slawistyki Uniwersytetu w Mediolanie. Wykładał język i literaturę polską na Uniwersytecie we Florencji a obecnie Historię i Estetykę Muzyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zajmuje się przekładem poezji polskiej na język włoski. W 2009 roku nakładem wydawnictwa La Meridiana ukazał się pod jego redakcją wybór wierszy Tomasza Różyckiego, w bieżącym roku natomiast antologia wierszy Krzysztofa Karaska. Niedawno zakończył też pracę nad przekładem powieści Krzysztofa Vargi.


wstęp 15 zł

zobacz też:
www.leonardomasi.com


więcej na temat projektu


◄◄ pozostałe
Lokal Użytkowy Brzozowa 27/29 Warszawa
dziś, jutro, wkrótce...
archiwum  aktualności