ludzie i miejsce

co się dzieje?

projekty

polecamy

kontakt

localnews

dołącz do nas na facebooku


więcej 
Warning: Illegal string offset 'wday' in /teksty/imprezy.php on line 33

WIECZÓR Z TWÓRCZOŚCIĄ MAI BACZYŃSKIEJ
"Dziwnotwór" - monodram synkretyczny
"Miła padnij" - film13.05.2012 (niedziela)
godz. 20:00

DZIWNOTWÓR
monodram synkretyczny (czas trwania ok. 30 min)

scenariusz i reżyseria - Maja Baczyńska
muzyka - Marcin Piotr Łopacki, Bartosz Kowalski

wykonawcy:
w roli głównej - Zuza Gaińska
fortepian - Marcin Łopacki
wiolonczela - Julia Gniadek

"Dziwnotwór" to autorski projekt Mai Baczyńskiej zorganizowany przy udziale młodych artystów. To monodram i zarazem dziwny artystyczny twór. Projekt bazuje na synkretyzmie sztuk, stanowi swoisty dialog teatru z muzyką i z poezją oraz z dziedzinami plastycznymi.
Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o wystawiony w 2008 roku w Podziemiach Kamedulskich (w ramach cyklu wydarzeń artystycznych Jeunesses Musicales PL)
prapremierowy spektakl "Czas Dziwotworów" Mai Baczyńskiej - absolwentki (wówczas studentki) Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Filmu i Telewizji - w którym wzięli udział aktorzy "Teatru Kontrapunkt" oraz studenci i absolwenci Akademii Teatralnej, im. A.Zelwerowicza w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (m.in. Georgios Kissas, Bartosz Kowalski, Tomasz Opałka, Paweł Przezwański).

Cykle poezji oraz sceny dramatyczne "Z życia Imago", na których został oparty spektakl są autorstwa Mai Baczyńskiej, laureatki m.in. konkursu "Śląski Shakespeare" Młodzi Twórcy w Katowicach (I nagroda), konkursu "Żoliborz w poezji" (I nagroda), 37. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ,,Jesienna Chryzantema” organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” (wyróżnienie).

MIŁA PADNIJ
film (czas trwania ok. 55 min)

Scenariusz i reżyseria - Maja Baczyńska
Zdjęcia - Maciej Sowilski
Muzyka - Bogna Lewtak-Baczyńska
Organizacja produkcji - Ilona Bidzan
Montaż - Jan Młodziejewski, Jan Czarnecki
Dźwięk - Magdalena Kasperek, Igor Szymański
Producent - Maja Baczyńska, Bogna Lewtak-Baczyńska, Janusz Baczyński

W filmie występują:
Teresa Lewtak-Stattler ps. "Mirka", "Miła" z bat. Parasol i Żubr,
Zofia Łazor ps. "Zojda" z bat. Parasol,
Arkadiusz Matejkowski ps. "Tofek" z bat. Żubr,
Bogna Lewtak-Baczyńska,
Janusz Baczyński,
w roli harcerki - Ilina Sawicka.

"Miła, padnij!" (2011) to filmowy portret zmarłej w 2009 roku Teresy Lewtak-Stattler - 14-letniej
uczestniczki zamachów na katów Warszawy Pabsta i Brauna, 15-letniej łączniczki Powstania Warszawskiego i więźnia obozu Oberlangen, a także wieloletniego dyrektora polskich Domów Towarowych "Centrum", Warszawianki Roku 1977, odznaczonej m.in. Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej (z Londynu).

Realizacji ponad 50-minutowego dokumentu podjęli się studenci i absolwenci Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, przy wsparciu Galerii i Teatru Autorskiego "Well Art" Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

"Miła, padnij!" to nie tylko wspomnienie o wyjątkowym, zasłużonym w polskiej historii człowieku. To przede wszystkim opowieść o młodej dziewczynie dorastającej w czasach wojny, o pierwszej miłości utraconej w dramatycznych okolicznościach, o przyjaźni i poświęceniu, o trudnych wyborach, o studentce, której krok po kroku udaje się odnieść zawodowy sukces, o walczącej o syna matce, a co najważniejsze o odważnej, silnej kobiecie zmagającej się z ciężką chorobą i pewnej życiowej postawie; zwykła-niezwykła - jedna z wielu ludzkich historii, które warto zachować od zapomnienia.

wstęp 10 zł
Highslide JS
Maja Baczyńska
Highslide JS
WNET
Highslide JS
Cultura Animiwięcej na temat projektu


◄◄ pozostałe
Lokal Użytkowy Brzozowa 27/29 Warszawa
dziś, jutro, wkrótce...
archiwum  aktualności