ludzie i miejsce

co się dzieje?

projekty

polecamy

kontakt

localnews

dołącz do nas na facebooku


więcej 
Warning: Illegal string offset 'wday' in /teksty/imprezy.php on line 33

LOKAL NA POWAŻNIE
Wieczór Dziwnotworów20.01.2013 (niedziela)
godz. 20:00

Lokal Na Poważnie zaprasza na niezwykły teatralno-muzyczny Wieczór Dziwnotworów

Częśc Pierwsza: "Dziwnotwór"

Scenariusz i reżyseria: Maja Baczyńska
Występuje: Zuza Gaińska
Muzyka: Nikolet Burzyńska, Bartosz Kowalski, Marcin Łopacki, Kalina Świątnicka

Czym jest "Dziwnotwór"? Najprostsza odpowiedź brzmi - dziwnym artystycznym tworem. To monodram synkretyczny oparty na syntezie sztuk, będący swoistym dialogiem teatru z muzyką i z poezją oraz z dziedzinami plastycznymi. To oniryczna opowieść o symbolicznych narodzinach człowieka (Imago) w dobie postępującej cywilizacji, o jego dojrzewaniu i zmaganiu się z samym sobą, o wielkiej tęsknocie za czymś wykraczającym poza rzeczywistość oraz...o wielkiej potrzebie tworzenia.

Oprawa muzyczna oraz kameralny klimat sprawiają, że ten spektakl poetycko-muzyczny staje się niezwykłą artystyczną alternatywą dla każdego, kto - tak jak główny bohater scen dramatycznych - czuje się przytłoczony współczesną, "głośną i szybką" rzeczywistością i pragnie się na chwilę wyciszyć w atmosferze twórczej inspiracji, tym bardziej, że autorzy projektu proponują również szereg artystycznych działań interaktywnych towarzyszących przedstawieniu.

Częśc Druga: Dziwnotwórcze Inspiracje

Dziwnotwórcy - dyskusja: Maja Baczyńska, Zuza Gaińska, oraz gość specjalny, kompozytor Bartosz Kowalski
Dzwinoutwory - prezentacje audio: P. Przezwański, T. Opałka, G. Kissas
Dziwnostwory - prezentacje video: rysunki Zuza Gaińska
i inne atrakcje


Maja Baczyńska - z wykształcenia muzyk, reżyser, scenarzysta. Ukończyła Akademię Filmu i Telewizji (specjalność: reżyseria, scenariopisarstwo) oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (2011 - dyplom magistra sztuki) w Warszawie, od 2012 roku studentka studiów podyplomowych w Laboratorium Reportażu. Autorka spektakli (w ramach Autorskiego Teatru Mai Baczyńskiej) "Czas Dziwnotworów" i "Dziwnotwór" (monodram z udziałem Zuzy Gaińskiej, nagrodzony na 6. Przeglądzie Teatrów Studenckich i Niszowych "Epizod" w Krakowie). Zrealizowała kilka etiud filmowych (m.in. fabuła "Dłonie" oraz dokument o kompozytorze Bartoszu Kowalskim "Wieczne nastroje") oraz film dokumentalny "Miła, padnij!" - projekt pod patronatem m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego i Fundacji Filmowej AK, oparty na wspomnieniach wojennych Teresy Lewtak - Stattler ps. "Mirka", "Miła" (bat. "Parasol" i bat. "Żubr"). Inicjatorka projektu filmowego "Portrety kompozytorów". W latach 2008-2009 była koordynatorem ds. mediów w stowarzyszeniu Jeunesses Musicales PL. Współpracowała z Telewizją Akademicką UW3D.tv, obecnie jest reporterką Akademickiego Radia Kampus, na antenie którego prowadzi audycje kulturalne o tematyce muzycznej i filmowej oraz własny cykl kwadransów poetyckich "Inspirator – wiersze na antenie...". Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków – SPAM i Towarzystwa im. Mariana Sawy (jako pełnomocnik ds. mediów i członek Komisji Rewizyjnej). Pisze poezję, prozę, dramat i scenariusze filmowe, a także teksty piosenek i utworów kompozytorów muzyki współczesnej. Autorka m.in. tekstu do nagrodzonego na I Konkursie Kompozytorskim im. Jana Pawła II "Liść" Tomasza Jakuba Opałki. Laureatka nagród muzycznych, teatralnych i poetyckich m.in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Śląski Shakespeare" w Katowicach oraz I nagrody w Konkursie Poetyckim "Żoliborz w poezji" w Warszawie, a także dwukrotnie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Jesienna Chryzantema" (2011 - wyróżnienie, 2012 – II nagroda) w Płocku. Publikuje w prasie (m.in. "Ruch Muzyczny", "Twoja Muza", "Presto. Prosto o muzyce klasycznej") i w Internecie ("Glissando", "Sounda", "artPAPIER"). Ma na swoim koncie także udział w publikacjach książkowych (m.in. pod wyd. Musica Sacra Nova).

Zuza Gaińska - aktorka, wokalistka, performerka. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (dyplom w 2007 roku). Już w czasie studiów uczestniczyła w wielu festiwalach w Polsce i na świecie (m.in.: Figurenfestifal w Wels w Austrii, Festiwal Szkół Teatralnych w Nitrze na Słowacji, Arrivano dal Mare w Cervii we Włoszech), angażując się w projekty spoza programu nauczania ("Homeland" w reż. W. Kobrzyńskiego - spektakl realizowany w ramach programu Teatro Figura Europa, tygodniowy staż w Akademii Teatralnej w Petersburgu - współpraca ze scenografem). Debiutowała w Białostockim Teatrze Lalek w spektaklu "Fasada" w reżyserii Dudy Paivy (koprodukcja Białostockiego Teatru Lalek i Duda Paiva Dance & Theater Company). Stale współpracuje z warszawskim teatrem Unia Teatr Niemożliwy ("Escurial" reż. Z. Gaińska, "Ech, Wiktor!" reż. D. Brodowska), Teatrem Żydowskim ("Księga Raju" reż. P. Cieplak) i Autorskim Teatrem Mai Baczyńskiej ("Czas Dziwnotworów", "Dziwnotwór"). Od 2011 roku współpracuje z Akademickim Radiem Kampus, dla którego wykonuje utwory poetyckie do audycji "Inspirator" (m.in.: poezje Czesława Miłosza, Andrzeja Bursy, Rafała Wojaczka, Wisławy Szymborskiej). Sporadycznie pojawia się w telewizji (m.in.: "Kobieta zawiedziona" w reż. A. Barańskiego, "Klan", "M jak Miłość"). Od 2012 stała współpracowniczka kampanii "Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka!", dla której realizuje performance'y oraz czytania performatywne (vide: "Świńskie czytanki" na warszawskim festiwalu genderowym "Pomada", "Pillow book" na Festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie). Prywatnie siostra Marii Znosko, poetki z zespołem Downa, z którą wspólnie pisze bloga "Panna Maria od wierszy". Festiwale: Festiwal Teatrów Lalek im. S. Obrazcowa w Moskwie, Festiwal "Sen o lataniu" w Kurganie (Rosja), Festiwal Teatrów Eksperymentalnych w Kairze,
Festiwal Teatrów Lalek w Zagrzebiu, Festiwal Teatrów Lalek w Sofii, Festiwal Teatrów Lalek w Bielksu-Białej, Festiwal "Lalka też człowiek" w Warszawie, Festiwal Teatrów Lalek w Mińsku na Białorusi, Festiwal Teatrów Lalek w Amsterdamie (w ramach miesięcznego tournee po Holandii), i in. Nagrody: Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu Epizod w Krakowie za spektakl "Dziwnotwór" w reż. Mai Baczyńskiej.

Wieczór z okazji pięciolecia współpracy Mai Baczyńskiej, Zuzy Gaińskiej i Bartosza Kowalskiego.

wstęp 10 zł
Highslide JS
Dziwnotwór
fot. fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska
Highslide JS
Maja Baczyńska
fot. fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska
Highslide JS
Zuza Gaińska
fot. fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowskawięcej na temat projektu


◄◄ pozostałe
Lokal Użytkowy Brzozowa 27/29 Warszawa
dziś, jutro, wkrótce...
archiwum  aktualności