ludzie i miejsce

co się dzieje?

projekty

polecamy

kontakt

localnews

dołącz do nas na facebooku


więcej 
Warning: Illegal string offset 'wday' in /teksty/imprezy.php on line 33

DOBRE ŻYCIE wg opowiadania Iwana Bunina27.03.2010 (sobota)
godz. 18:00

W Dniu Teatru zapraszamy na monodram DOBRE ŻYCIE wg opowiadania Iwana Bunina w wykonaniu Krystyny Wolańskiej absolwentki PWSFTviT w Łodzi

Krystyna Wolańska debiutowała na scenie Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Od kilkudziesięciu lat związana z teatrami warszawskimi. Odtwórczyni wielu ról teatralnych i filmowych.

Iwan Bunin urodził sie w zubożałej rodzinie szlacheckiej w Woroneżu w 1870 r. Dzieciństwo i młodość spędził na wsi w skromnym rodowym majątku. Wskutek trudnych warunków materialnych musiał przerwać naukę gimnazjalną; wykształcenie uzupełniał w domu. W 1889 r. Opuścił swoje "szlacheckie gniazdo". Wcześniej, już w 1887 opublikował pierwszy wiersz, następnie wydał kilka zbiorów poezji, dlatego też początkowo kojarzono go z poezją. W 1895 r. Rozpoczął w Petersburgu zawodową działalność literacką. Po Rewolucji Październikowej wyemigrował z Rosji i osiadł na stałe w Paryżu. Rozgłos i trwałą pozycję w literaturze zapewniła mu twórczość nowelistyczna. Bogactwo języka i jego lapidarność, liryczny nastrój, plastyczność postaci ludzkich, wyrazistość rysunku i barw w opisach przyrody zyskały mu tytuł najlepszego stylisty współczesności i mistrza małych form literackich. W 1933 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Zmarł w Paryżu w 1953 r.
(na podstawie Posłowia wydania Czytelnika 1976)

wstęp wolny


więcej na temat projektu


◄◄ pozostałe
Lokal Użytkowy Brzozowa 27/29 Warszawa
dziś, jutro, wkrótce...
archiwum  aktualności